COMMITTEE

General Chair

Yuichi Tohmori
Tsurugi Photonics Foundation

Program Chair

Kent D. Choquette
University of Illinois

Program Committees

North American subcommittee

Area Chair
Luke J. Mawst
University of Wisconsin
Joe Abeles
Equate Photonic Technologies, Inc.
Greg Charache
Trumpf Inc.
Weng Chow
Sandia National Labs
Larry Coldren
UCSB
Jim Coleman
University of Texas-Dallas
Lukas Chrostowski
University of British Columbia
Gary Evans
Southern Methodist University
Nelson Tansu
Lehigh University
Leon Shterengas
State University of New York at Stony Brook
Manoj Kanskar
Nlight
Alexey Belyanin
Texas A&M University
Paul Leisher
Rose-Hulman Institute of Technology
Milan Mashanovitch
Freedom Photonics
Jerry Meyer
Naval Research Laboratory
Cun-Zheng Ning
Arizona State University
Gary Smith
MIT Lincoln Laboratory
Elias Towe
Carnegie Mellon
Ming Wu
University of California-Berkeley
Chung-en Zah
Thorlabs

European subcommittee

Area Chair
Paul Crump
Ferdinand-Braun-Institut
Hilmi Volkan Demir
Bilkent University
Yuri Berk
SCD-Semiconductor Devices
Eugene Avrutin
University of York,
Bertholdt Schmidt
TRUMPF GmbH + Co. KG
Uwe Strauss
OSRAM GmbH
Ilya Tarasov
Ioffe Institute
Ian White
University of Cambridge
Eric Larkins
University of Nottingham
Jerome Faist
ETH Zurich
Agnieszka Pietrzak
Jenoptik Diodelab GmbH
Anders Larrson
Chalmers University of Technology
Andrea Fiore
Eindhoven University of Technology
Angel Valle
Instituto de Fisica de Cantabria
(CSIC-Univ. Cantabria)
Sven Höfling
Universitaet Wuerzburg
Fakultaet fuer Physik und Astronomie
Stephen Sweeney
University of Surrey

Asia/Australia subcommittee

Area Chair
Akihiko Kasukawa
Furukawa Electric Co., Ltd.
Eitaro Ishimura
Mitsubishi Electric
Tsukuru Katsuyama
Sumitomo Electric
Tetsuya Kawanishi
Waseda University
Kazuhiko Shimomura
Sophia University
Yoshiaki Nakano
University of Tokyo
Koji Nakahara
Oclaro
Susumu Noda
Kyoto University
Toshihiko Baba
Yokohama National University
Kiichi Hamamoto
Kyushu University
Shinji Matsuo
NTT
Tomoyuki Miyamoto
Tokyo Institute of Technology
Atsushi Yamaguchi
Kanazawa Tech.
Hiroshi Yamada
Tohoku University
Tsuyoshi Yamamoto
Fujitsu Laboratories
Noriyuki Yokouchi
Furukawa Electric
Yi Luo
Tsinghua University
Yong H. Lee
KAIST
Tien-chang Lu
National Chiao Tung University
Chennupati Jagadish
Australian National University

Local Arrangement Subcommittee

Chair
Hajime Shoji
Sumitomo Electric Industries, Ltd.
Member
Koichi Akahane
NICT
Hiroyuki Uenohara
Tokyo Institute of Technology
Kazuhisa Uomi
Oclaro
Katsyuki Utaka
Waseda University
Shogo Ura
Kyoto Institute of Technology
Takashi Kita
Kobe University
Takashi Kondo
Fuji Xerox
Masahiko Kondow
Osaka University
Shun-ichi Sato
Ricoh Japan
Ikuko Suemune
Hokkaido University
Takahiro Nakamura
PETRA
Koji Nakamura
Oki Electric
Nobuhiko Nishiyama
Tokyo Institute of Technology
Nobuhiro Nunoya
NTT
Masayuki Fujita
Osaka University
Takenori Morita
Hamamatsu Photonics
Hiroshi Yasaka
Tohoku University
Hiroyuki Yamazaki
NEC Yamanashi